Podzim - období kdy byliny začínají stahovat svoji sílu do kořenů

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se kořeny často sbírají hlavně na podzim?

Bylinný a astronomický podzim

Astronomický podzim začíná podzimní rovnodenností (ve dnech 21 - 24.9), bylinný podzim začíná už v půlce srpna. Jakmile začnou být chladná rána.

V tu chvíli se pomalu začne síla bylin z nadzemních částí přesouvat do kořenů. Jangová část (růst) se pomalu sune do jin (směr dolů). A to je přesně ten čas, kdy kořeny získávají sílu a je čas na jejich sběr. Stejně tak na jejich užívání.

Podzim kořen 1

Kořeny z našich zahrad

Na loukách a polích můžete teď sbírat například kořen pampelišky, lopuch větší, kostival lékařský.

Jak zpracovat kostival a na co jej můžete použít je krásně popsáno v tomto článku: Kostival - kořeny sbírejte na podzim

O lopuchu větším si zase můžete načíst v tomto článku: Z bylinného herbáře - lopuch větší.

A kořen pampelišky můžete nastudovat třeba ZDE: Z bylinného herbáře - kořen pampelišky.

Kořeny z jiných zemí

Zázvor, kurkuma nebo kari jsou bylinky, které u nás běžně nenajdeme. Přesto se celkem úspěšně usídlily v našich kuchyních a po zázvoru na nachlazení sáhne téměř každý. Sílu těchto kořenů vnímáme.

Méně známý, ale možná mnohem přínosnější, je kořen Kozince blanitého. Tato bylina se zvláštním názvem je součástí mnoha tradičních bylinných směsí v čínské medicíně. Všechny ty směsi mají jedno společné - imunita, doplnění energie, harmonizace.

Kozinec blanitý

Kozinec blanitý je bylina, která do dnešní doby sedí jako hrnec na .....

Každá doba má své zdraví a své zvláštní chorobné tendence. Všechny chorobné stavy spočívají v nerovnováze a každá doba tíhne k jiným pólům disbalance.

Kozinec blanitý je vhodný právě pro dnešní dobu, kdy mnohem více zapojujeme nervově-smyslovou složku, než tu fyzickou.

Se zvýšenou mírou používání duševních funkcí, vzniká chorobná tendence spojená s křečovitým sevřením, bolestí, zánětem, zvýšenou teplotou a vyčerpáním. Pak mohou vznikat chladné, plíživé nemoci, kdy může docházet k usazování, degeneraci, ale také ke vzniku novotvarů.
Bylinná terapie je jednou z možností, jak tělo vrátit trochu do rovnováhy. Takovou bylinou, která vše splňuje je právě Kozinec.