Kyselina močová

image_of_object (10)
Dna je chronické onemocnění, vyznačující se zvýšeným množstvím kyseliny močové v tkáních těla. Kyselina močová, která není správně metabolizována se postupně usazuje v kloubech, kde pak způsobuje prudkou bolest. Nález zvýšené kyseliny močové v séru (v krvi) může být úplně bezpříznakový. Přijde se na něj náhodou při preventivní kontrole, ale žádné bolesti kloubů nemusíte pociťovat. Je to však celkem důležitý ukazatel celkového fungování metabolismu a je dobré se zamyslet nad stravou a podpořit látkovou výměnu.

DNA se projevuje

  • Zvýšenou hladinou kyseliny močové v séru.
  • Charakteristickými kloubními příznaky. Obvyklým prvním příznakem je prudká bolest. Hovoříme o dnavém záchvatu, kdy se v kloubní tekutině vysráží močan sodný v podobě již popsaných mikrokrystalů a tím pak dochází k zánětu postiženého kloubu a k jeho zčervenání, otoku a vzniku extrémní citlivosti na dotek. Nejčastěji je to palec, ale může se projevit v lokti, kolenou nebo kloubech prstů na rukou.
  • Objevují se i příznaky, které nesouvisí s klouby, zejména pak postižení ledvin. Ledviny jsou totiž metabolizátorem kysliny močové.

Chceme-li se na dnu podívat z celostního pohledu, tak je potřeba se zaměřit na dva aspekty:

1) Nemoc je horkého typu - když si sáhnete na bolavý palec, tak je horký a červený. Přítomna bývá i vlhkost. Lidé se zvýšenou kyselinou močovou bývají obezní v oblasti břicha (vlhko = viscerální tuk). U kuchařů to třeba bývá tak trochu nemoc z povolání, protože jsou celý den na nohou a v horkém a vlhkém prostředí.

2) Nemoc má původ v metabolismus - ne nadarmo se jí říkalo "nemoc králů". Často jí totiž trpěli lidé, kteří neměli nouzi o potraviny. Tehdy se nemoci říkalo pakostnice.

Z těchto dvou bodů lze vyvodit terapii

1) Vyloučit jedovatou horkost a uvést organismus do rovnováhy.

2) Podpořit látkovou výměnu.

Nejčastěji používám kořen pampelišky a bylinnou směs Vystydnutí horké plotny. V případě nějakého dlouhodobějšího zánětu se pak přidává boswelia serrata.

Berte mé doporučení pouze obecně. Celostní medicína je o individuálním přístupu, zde Vám sdílím pouze své zkušenosti a snažím se Vás nasměrovat, jak se můžete na své potíže podívat.

image-jana-kubickova

Jana Kubíčková
majitelka