Jilm plavý - jeden z nejčastějších dotazů

Jilm plavý, jilm červený, Ulmus Rubra - jeden název pro stejnou bylinu.

Jilm plavý je strom ze kterého se získává vnitřní kůra, kterou nejčastěji vyhledáváte, pokud řešíte problémy v oblasti trávení (pálení žáhy apod.).

Jak zní tento častý dotaz?

Dobrý den,

prosím vás o informaci, jak přesně funguje Jilm plavý?

Podle videa Barbary o Nell má tento prášek utvořit gel, zkoušela jsem to několikrát v různých dávkách a gel tento prášek netvoří.

Můžete mi prosím napsat latinský název tohoto jilmu, protože pokud má v jejím videu tento prášek světlou barvu a už ve sklenici tvoří gel, tak tento Vámi prodávaný není stejný.

Mělo to fungovat podobně jako psyllium. Jelikož psyllium mi takto funguje krásně, nechápu proč tento prášek přes tvrzení že ve střevech tvoří gel, tak po namíchání s vodou žádný gel netvoří. 

Nijak nesnižuji jeho účinek ale ráda bych tedy měla ten jilm plavý co má ve videu Barbara, proto žádám ten latinský název této rostliny.

jilm plavy

Odpověď

Jilm plavý (Ulmus rubra – to je to co máme my) nebo jilm červený (Ulmus fulva) jsou názvy pro strom, z něhož se získává kůra pro výrobu tohoto produktu. Rozdíl v produktech je v tom, v jaké formě jej koupíte.

Můžete koupit buď čistý prášek, což je to, co vidíte v tom videu. Chová se to skutečně podobně jako psyllium, i když ne vždy vytvoří takový "nadýchaný" gel. Někdy je to třeba jen "kaše". To bývá označeno jako Jilm plavý prášek (Slippery elm powder). Druhou variantou je pak extrakt (Slippery elm bark extract).

Slippery elm powder-prášek je světlejší a vytvoří ten gel-kaši.

Slippery elm bark extract je tmavší, trochu jako rozpustná káva. Nevytvoří ten gel, ale jeho „slizutvorný“ účinek zůstává. Navíc extrakt má trochu vyšší protizánětlivé vlastnosti. Hořká chuť pak pomáhá stimulovat trávení a působí chladivě.

Oba působí na trávení (hlavně v oblasti žaludku). Účinky mají velmi podobné. Gel (prášek - sušená bylina) vytváří větší obal na sliznicích. Extrakt působí zase více až v žaludku. Oba druhy bylin můžete kombinovat.

Osobně mám kombinaci nejraději, protože samotné užívání prášku (gelu), může do těla přináše přílišnou vlhkost. Což platí i pro nadměrné užívání psyllia.