DAN SHEN (šalvěj červenokořenná)

Jedná se o bylinu, která tzv. vyživuje krev XUE, pomáhá v její cirkulaci, chladí, vyživuje a zklidňuje SHEN (AN SHEN).
Chuť: hořká
Povaha čchi: chladná.
Tropismus: pericard, srdce, játra

Silné menstruační krvácení

Příčin silného menstruačního krvácení může být více. Pokud však menstruaci provázejí pocity horkosti, pocení v noci pár dnů před spuštěním menstruací a celkový neklid, tak šalvěj červenokořenná může být dobrou volbou pro harmonizaci.

Před spuštěním menstruace se může objevit tmavší močení, žízeň a bolesti hlavy. Krev je tmavě červená a hustá.

Pokud se alespoň ve třech zmíněných vidíte, zkuste šalvěj červenokořennou.

Ženy jsou těsně před menstruací a po ní velmi zranitelné a toto oslabování způsobuje, že se často zhoršují problémy, které ženu trápí běžně. Pokud má žena horší pocit po odkrvácení (únava, rozostřené vidění, neklid) než před ním, tak i tam je šalvěj červenokořenná vhodnou volbou.

Byliny a jejich části, které tzv. vyživují krve mívají červenou barvu. Šalvěj červenokořenná je velmi sytě červená.

Šalvej 1

ANSHEN působení

Při řešení silné menstruace je tento účinek na zklidnění velmi důležitý, protože už samotný stres, že zase přijde nepříjemné silné krvácení velmi zneklidňuje ducha SHEN (srdce) a žena se tak dostává do začarovaného kruhu. Zneklidněný duch SHEN může způsobit potíže ze silnou menstruací.

Suplementace železa jako řešení

Ženy s tímto problémem často odejdou z ordinace s doporučením užívat železo, které skutečně může chvíli pomoci. Důsledky dlouhodobého podávání probereme zase v jiném článku.

Zajímavé je, že byliny, které mají vliv na menstruaci v tomto ohledu, jsou často vysokým zdrojem železa. Podávání bylin se však zdá být mnohem komplexnější, než jednoho prvku, který je tak trochu "vytržený z kontextu". DAN SHEN neobsahuje velké množství železa, ale zlepšuje jeho celkové využití v organismu. 

Žádná rostlina totiž neobsahuje jen jedinou účinnou látku. Účinných složek může být tucty, ba i stovky. Dokonce i ty složky, které se v laboratoři tváří neaktivně, mohou přispívat k celkovému účinku, snižovat toxicitu a případné vedlejší účinky. Což se při samostatném užívání syntetického železa prostě neděje.

Akupresura jako pomoc při silné menstruaci

Pokud mluvíme o silné menstruaci z "horka", kdy se objevuje nervozita s pocity horkosti, žízeň a červený jazyk, tak může pomoci stimulace těchto akupunkturních bodů.

Na pravé straně těla  GONGSUN SP4

Na levé straně těla NEIGUAN PC6

Na obou stranách těla pak

XUEHAI SP10

TAICHONG LR3

Ve videu níže najdete návod jak tyto body lokalizovat a jak je masírovat.

 

Lokalizace uveden�ch akupunkturn�ch bod�

Vše má svou příčinu - příliš fyzické práce, emoční stres, nepravidelná životspráva, horko jako vnější patogen (např. toxiny v kosmetice), nedostatečná regenerace po porodu. Nezapomínejte, že nic se neděje jen tak ...