Drmek obecný - tipy na jeho užívání

Zorientovat se na trhu s doplňky stravy a bylinami začíná být problém i pro člověka, který se v tom více než 20 let pohybuje. Marketingové claimy a zaručené účinky různých bylin na mě skáčou téměř z každého příspěvku na sociálních sítích.

V článku se podíváme na to, jaké jsou účinné látky v drmku, kdy je jeho použití vhodné a že jeho účinky jsou velmi závislé na dávkování. A taky pár info pro praktiky a fanoušky tradiční čínské medicíny.

Formy drmku - tinktury, extrakty ...

V případě drmku, se v bylinné terapii se používají vodné a alkoholové výluhy. Drmek je doporučován především na úpravu menstruačního cyklu, kdy je přítomno PMS s pocity podráždění, náladovosti a napětí v prsou. Mohou se objevovat bolesti hlavy.
 
Jeho účinnost se vysvětluje působením na snížení hladiny prolaktinu. Některé zdroje uvádějí i působení na dopamin. Zásadní je vazba na dopaminergni D2 receptory, estrogenové receptory a opioidní receptory. Vazbou na dopaminergní receptory dochází k ihhibici (snížení aktivity) tvorby prolaktinu v hypofýze. 1)
 
Samostatná účinná látka nebyla ještě objasněna, protože vždy mnohem lépe působí pouze výtažky z celé části byliny. Což obecně platí pro celou říši bylin.
Drmek

Izolované fytochemikálie

Zní to trochu drasticky, ale jedná se popis, kdy západní farmakologie vezme celou drogu, najde v ní předpokládanou aktivní složku, extrahuje ji a pak tuto izolovanou složku studuje. U drmku se nyní považuje za důležitý obsah kasticin a agnusid. Tradiční přístup k bylinám je však trochu jiný. Upřednostňuje uživání celé rostliny či výtažků (extraktů) z celé rostliny, nikoliv extrahovanou jednu složku.

Žádná rostlina totiž neobsahuje jen jedinou účinnou látku. Účinných složek může být tucty, ba i stovky. Dokonce i ty složky, které se v laboratoři tváří neaktivně, mohou přispívat k celkovému účinku. V podstatě tímto způsobem se zpracovávají i bylinné směsi dle čínské medicíny, kdy hlavní tzv. císařská bylina určuje účinek směsi, tzv. ministerské byliny pomáhají císařům v jejich práci, tzv. asistentni upravují to, co může císař s ministry napáchat a nebo jim pomáhají se dostat na místo určení, omezují případnou toxicitu a zabraňují vzniku vedlejších účinků a tzv. poslíčci harmonizují působení všech bylin a zlepšují vstřebávání. Při tvorbě směsí si vzali příklad z přírody, kdy každá bylina má ve svých obsahových látkách svého císaře, ministra, asistenty a poslíčky.

Příkladem může trstnatec lupenitý (maitake)
Její hlavní účinnek je, že posiluje imunitní systém. Badatelé se věnovali několika polysacharidovým frakcím a o jedné z nich prohlásili, že je nejúčinnější. Když však tuto frakci zkombinovali s výtažkem z celé houby, zvýšila se účinnost o více než 80%. Redukcionistický farmakologický přístup k bylinám selhává často.
Další příklad může být hloh jednosemenný, rostliny využívané jako nervové a kardiovaskulární tonikum. Badatelé ve snaze odhalit aktivní složky hlohu dospěli k názoru, že nejdůležitější fytochemikálie této rostliny jsou flavonoidy, zvláště vitexin-0-rhamanosid. Když tuto látku izolovali a extrahovali, žednou aktivitu neprojevovala. Zárove%n zjistili, že když podají rostlinu pokusným zvířatům bez této látky, nepůsobí ani rostlina. Aktivní složkou hlohu je tedy rostlina jako taková. 2)
 
drmek-zena

Účinné látky v drmku

Casticin a jiné lipofilní flavonoidy, iridoidové glykosoidy (agnusid a aucubin), éterický olej (obsahuje bornylacetát, cineol, limonen a další monoterpeny a sesquiterpeny), diterpeny jako rotundifuran a vitexilacton, mastný olej. 3)

Drmek a jeho používání

Drmek je primárně určen k řešení poruch ženského hormonálního systému, včetně nedostatečné tvorby žlutého tělíska a hyperprolaktemie (nadměrné množství prolaktinu), premenestruačního syndromu, menstruačních nepravidelností (především sekundární amenorrhea) a cyklické mastalgie (bolest prsou před menstruací). Zároveň pomáhá řešit hormonální akné. 4)

Účinek je závislý na dávkování

V nízkých dávkách snižuje drmek hladinu estrogenu a zvyšuje hladinu progesteronu a prolaktinu, což je pravděpodobně způsobeno inhibicí výdeje folikostimulačního hormonu (FSH) a zvýšením výdeje luteinizačního hormonu (LH). 5) 

Řečeno běžnou mluvou. Hlavní funkcí FSH je podporovat rozvoj folikulů v ovariu. V průběhu cyklu se FSH mění v závislosti na estradiolu a progesteronu. Jakmile žena odovuluje, tak se po prasknutí folikulu rozvine žluté tělísko, které vylučuje estradiol a progesteron. Tyto hormony kontrolují koncentraci FSH. Poměr FSH a LH by měl být 2 : 1. V menopauze, kdy se ovariální funkce a celková sekrece estradiolu zmenšují, dochází ke zvýšení koncentrací FSH. Pokud k tomuto zvýšení dochází v plodném věku, ukazuje to na nedostatečnou funkci vaječníků, anovulaci nebo předčasnou menopauzu. Z nízké dávky drmku by tedy mohly těžit ženy v menopauze, perimenopauze nebo ženy s nižší ovariální rezervou. V nízkých dávkách také zvyšuje tvorbu mateřského mléka, kdy je skvělé jej zkombinavat s andělikou čínskou. POZOR - při vyšších dávkách působí opačně a tvorbu mléka zastavuje.

Drmek pomáhá při zástavě tvorby mateřského mléka nebo poklesu jeho množství, kdy žena společně s tímto může vnímat pocity tlaku a plnosti v prsou, pocity hněvu, lítostivost, podrážděnost. Stagnace jaterní čchi, kterou drmek uvolňuje, často pak vede k horkosti a může vyvolat i mastitidu. 6)

Vyšší dávky nemají vliv na hladiny FSH a LH. Tyto dávky pak "zvyšují vývoj žlutého tělíska" (napravují relativní deficit progesteronu) pomocí dopaminergní aktivity působící na přední lalok podvěsku mozkového, který potlačuje prolaktin, normalizuje menstruační cyklus a podporuje ovulaci. 7)

Chcete-li poradit s dávkováním DRMKU SIBYL, napište nám do poradny na info@prirodnilekarna.cz

Pro praktiky a fanoušky TČM

CHUŤ - mírně aromatická - ostrá a hořká.
ČCHI - neutrální.
TROPISMUS - játra, srdce
Popis účinků dle TČM - Usměrňuje játra GAN a napravuje čchi, rozhýbává čchi, uvolňuje deprese a otevírá cévní systém.
 
Velkou výhodou je, že jeho použití je možné i stavů, které jsou způsobeny nedostatečností. I když jeho primární účinek je při plnostech (stagnace čchi). V případě nedostatečností se kombinuje hlavně s andělikou čínskou, což je pak skvělá kombinace např. na podporu tvorby mateřského mléka.

Toxicita

Nebyla prokázána. Při podávání 2g na kilogram váhy u krys a myší nedošlo k umrtí ani nějakému závažnému poškození.  V 28 denní studii subakutní toxicity se zachováním dávky 50 mg na kilogram váhy nebyl pozorován žádný negativní efekt. 8)

Závěrem

Více než 32 klinických studií v rámci klinické farmakologie potvrdilo bezpečnosti užívání přípravků z plodů drmku a jeho efektivitu při řešení hormonálního akné, nedostatečné tvroby žlutého tělíska, cyklické mastitidy, hyperprolaktemie a poruch menstruačního cyklu, včetně silné premenstruační tenze.

V bylinné medicíně nám však jde hlavně o nalezení příčiny a její uvedení do rovnováhy. Dmrek tedy bude velmi účinný u těchto potíží, pokud jsou spojeny s napětím a jakousi stagancí (pocity tlaku, plnosti atd.). Pak bych vám v rámci terapii spolu s užíváním drmku i křičet :-). Křik totiž velmi uvolňuje játra (z pohledu TČM). Pokud jsou však příčiny potíží s menstrací např. prázdnota krve nebo čchi, už drmek nebude mít takové přínosy, jako jiné byliny.

ZDROJE
1) Praktické lékárenství, 2015, 11(4), 138 Fytoterapie (Vitex agnus-castus - obsahové látky a léčivé účinky)
2) Winston D., Maimes S., Adaptogeny, 1. Vydání 2011, nakladatelství TRITON, ISBN 978-80-7387-496-4
3) Ottův průvodce přírodou - Léčivé byliny, str 471, vydal OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, 2010, ISBN 978-80-7360-588-9
4) WHO monographs (World Helath Organization) - Selected medicinal plant (vol 4), 2009 - page 12
5) Praktické lékárenství, 2015, 11(4), 138 Fytoterapie (Vitex agnus-castus - obsahové látky a léčivé účinky)
6) Garran, TA, Naše bylinky v tradiční čínské medicíně, Cpress 2009, První vydání, ISBN 978-80-251-2295-2
7) Mills S, Bone L, Principles and Practice of Phytotherapy: Modern herbal medicine, Livingston, 2000.
8) 4) WHO monographs (World Helath Organization) - Selected medicinal plant (vol 4), 2009 - page 16