Bylinka pro dnešní dobu - Kozinec blanitý

Každá doba má své zdraví a své zvláštní chorobné tendence. Všechny chorobné stavy spočívají v nerovnováze a každá doba tíhne k jiným pólům disbalance.

Kozinec blanity je vhodný právě pro dněšní dobu, kdy mnohem více zapojujeme nervově-smyslovou složku, než tu fyzickou.

Se zvýšenou mírou používání duševních funkcí, vzniká chorobná tendence spojená s křečovitým sevřením, bolestí, zánětem, zvýšenou teplotou a vyčerpáním. Pak mohou vznikat chladné, plíživé nemoci, kdy může docházet k usazování, degeneraci, ale také ke vzniku novotvarů.
Bylinná terapie je jednou z možností, jak tělo vrátit trochu do rovnováhy. Takovou bylinou, která vše splňuje je právě Kozinec.

Image 0

Jak přesně funguje, aneb systém účinku

Na to je potřeba nahlédnout do tajů čínské fytoterapie. Co naplat, mají to zachované geniálně. Dokonce existuje i popis tzv. HUANG QI konstituce (čínský název pro kozinec), kde je popsáno, jak vypadá člověk, pro kterého je bylina vhodná.

Něco z historie:
Šen-nung, tzv. Žlutý císař, který vládl v letech 2737 – 2697 př. n. l., zařadil tuto rostlinu mezi nejvýznamnější druhy, a to jako lék na bolesti, hnis a hemoroidy, ale také na „stovku dětských nemocí“. Po tisíciletí je tato bylina součástí základních bylinných směsí podporující zvýšení imunity a vitality, zvláště u mladých lidí.

Působení kozince dle TČM

  1. Doplňuje čchi a zvedá jang
  2. Rozhojňuje obrannou čchi a zpevňuje povrch
  3. Vytlačuje vředy a rodí svalstvo
  4. Je močopudný a odstraňuje otoky.
  5. Povahu má sladkou a mírně teplou a tropismus ke slezině a plícím.

Co to znamená v překladu do „našeho“

  • Doplňuje čchi a zvedá jang – je možné použít při všech syndromech propadu ve středu těla (žaludek, děloha, močový měchýř, konečník). Účinky má i při propadu kvality spermií.
  • Tím, že má tropismus k plícím a slezině je to bylina, kterou lze využít při alergiích a všech různých oslabeních imunitního systému (častá nemocnost, rychlé ofouknutí, nadměrné pocení). Zpevňuje povrch, dělá tedy na povrchu jakýsi kondom, přes který se škodlivina nedostane.
  • Je močopudný a odstraňuje otoky – hlavně pokud jsou otoky povrchové, jakoby pod kůží. Zde to skvěle funguje v kombinace se slzovkou.
  • Vytlačuje vředy – mnoho vředů a furunklů jsou na podkladě prázdnoty. To znamená, že se velmi špatně hojí, protože se ne a ne vytlačit ven. Ta energie povrchu není dostatečně silná, aby jej doléčila. Nesmí to být akutní hnisavé rány s horkostí uvnitř. Spíše takové ty bolavé bulky, které tam jsou „věčně“ a většinou je provází i celkový pocit chladu (hlavně u žen).

Bylo by toho mnohem více a určitě se tomu budu věnovat i v budoucnu. Teď už bych vás těmi informacemi přehltila.

Kontraindikace:
Akutní onemocnění s horečkou, při přítomnosti nějaké intoxikace, kdy je přítomna horkost (očkování, úpal apod). Nepodávat, když je silná jaterní stagnace s horkostí (projevuje se jako akutní migrény), v tomto případě je potřeba kombinovat s něčím na uvolnění.

Co říci závěrem? Kozinec nebyl dnešní dobou ještě úplně nalezen, ale díky svým adaptogenním účinkům, jej dny slávy určitě čekají.

ZDROJ:
Valíček P., Rostliny pro zdravý život, vydal – Start, 2007, strana 94 – 96, první vydání, ISBN 978-86231-60-0
Poznámky z přednášek 1. Školy tradiční čínské medicíny (www.tcm.cz), vedené úžasnou přednášející Mgr. Janou Krameriovou.