Za vším hledej "ledviny a játra"

Když řešíme menstruující ženu, vždy se dříve nebo později dostaneme k čchi ledvin a jater. Neznamená to, že má nemocná játra nebo snad slabé ledviny. Mluvíme o jejich čchi, o jakémsi okruhu energie. V tomto případě mluvíme hlavně o YIN (JIN).

Slabost v této oblasti se projevuje např. neostrým viděním, suchostí očí nebo pocitem písku v očích a suchostí v hrdle. Obecně by se dalo říci, že suchost je hlavní projev. I menstruační krev bývá jakoby "suchá". Suchá může být i stolice a sliznice v pochvě.

YIN je jakýmsi olejem do motoru a ten když chybí, tak se to v těle přehřívá a zadrhává. Čím jsme starší, tím nám YIN více a více chybí. Je to jak s autem. Ojetější auto také vyžaduje častěji olej dolévat.

Když potřebuji doplňovat YIN, používám nejčastěji směs LIUWEI DIHUANG WAN. Dle potřeby ji pak doplňuji o hořčík a mateří kašičku. Někdy je potřeba přidat i něco na zklidnění spánku. To však již závisí na závažnosti vyčerpání a projevech u dané ženy. Každé tělo je originál a vyžaduje své řešení.

Dobu užívání nelze úplně stanovit. Záleží na tom, jak hodně je yinová složka vyčerpaná a taky, zda v životě neděláte něco, čím si ji kontinuálně vyčerpáváte. Pak je užívání bylin jak lití vody do děravého kýblu.

Jana Kubíčková

Jana Kubíčková
majitelka