Křeče v těhotenství

Dalo by se říci, že křeče v těhotenství jsou celkem běžnou záležitostí, pokud se objeví, je na místě podávání magnesia.

Osobně doporučuji těhotným ženám používat spíše transdermální podávání hořčíku (tedy magnesiové oleje přes pokožku) a orálně jen občas a správnou formu. Laktát, citrát či oxid v těhotenství vhodné nejsou.

Lékaři jsou ohledně užívání hořčíku v těhotenství opatrní. Vysoké dávky mohou být příčinou hypotonie, ale není hořčík jako hořčík. Právě transdermální podávání je bezpečné.

Křeče v kombinaci s vysokým krevním tlakem by však mohly být příznakem preeklampsie a je nutné to řešit. Máte-li křeče, vyšší krevní tlak a bolesti hlavy - VŽDY INFORMUJTE svého ošetřujícího lékaře. Dalším možným příznakem preeklampsie je odpolední pocit horka a zardělé líce.

Objevují-li se mírné křeče dolních končetin, které jsou horší hlavně večer, nespavost, vnímané bušení srdce a rozmazané vidění, je to ukázka tzv. prázdnoty krve. Později se to může projevit i jako anemie. Zařaďte do jídelníčku hodně červených bobulovin, datle a červenou řepu. Z bylin můžete zkusit anděliku čínskou (ne v prvním trimestru) a samozřejmě doplňovat hořčík, ideálně ve formě oleje.

Jana Kubíčková

Jana Kubíčková
majitelka