Štítná žláza

image_of_object (12)
Potíže se štítnou žlázou jsou epidemií dnešní doby. Když budete sedět v plné kavárně, je velmi pravděpodobné, že někdo z přítomných ráno užívá Letrox či Euthyrox. Nemoci štítné žlázy jsou výsledkem buď snížené (hypothyreóza) nebo zvýšené (hyperthyreóza) tvorby hormonů štítné žlázy.

Štítná žláza je uložena hned pod ohryzkem a tvarem připomíná motýlka. Její funkcí je tvorba hormonů štítné žlázy, které řídí látkovou výměnu. Je důležitou součástí celého endokrinního systému. 

Hyperthyreóza

Hyperthyreóza je nejčastější hormonální poruchou a vede k celkovému zvýšení metabolismu. Začnou se objevovat příznaky jako úzkost, nespavost, neklid, podrážděnost, úbytek hmotnosti i přes zvýšenou chuť k jídlu, nadměrné pocení, bušení srdce, průjem, menstruace bude chodit po dešlí době atd.

Závažnějšími příznaky jsou pak angina pectoris, exophthalmus (vyklenutí očních bulv), otok na krku.

Tuto nadprodukci mohou způsobit

Uzlíky ve štítné žláze (produkují nadměrného množství hormonů)   /   Graves-Basedowova nemoc (autoimunní onemocnění, kdy abnormální protilátky ovlivňují tvorbu hormonů   /   De Qervainova thyreoitida (jedná se o akutní zánět pravděpodobně virového původu)

Hypothyreóza

Nedostatek hormonů štítné žlázy způsobuje celkový pokles metabolismu a začne se objevovat únava, deprese, malátnost, horší snášenlivost chladu, suchost kůže, úbytek vlasů, chraptivý hlas, zvýšení hmotnosti, zácpa, nadměrné menstruační krvácení, kůže je bledá a snadno se tvoří modříny, mravenčení či dřevěnění končetin.

Sníženou produkci hormonů může způsobit

Autoimunní hyperthyreóza (vlastní protilátky napadají tkáň štítné žlázy, jedná se zřejmě o nejčastější příčinu)  /   Hashimotova thyreoitida (opět autoimunita)   /   nedostatek jodu v potravě   /   léčba nadměrné činnosti štítné žlázy – může poškodit tkáň tvořící hormony.

Diagnóza

Diagnóza u obou poruch se vždy potvrzuje krevními testy, které zjišťují hladinu hormonů štítné žlázy.

Hyperthyreóza (zvýšena funkce) = hladiny trijodtyroninu (T3) nebo tyroxinu (T4) vysoké, a tyreoideu stimulujícího hormonu (TSH) nízké.

Hypothyreóza (snížená funkce) = zvýšené hladiny TSH a hladiny T4 jsou neobvykle nízké.

Léčba

Při zvýšené funkci štítné žlázy medikamentózní léčba ovlivňuje hormony štítné žlázy.

Další možností je radioaktivní jód, který se podává orálně. Poškozuje tkáň štítné žlázy a potlačuje tvorbu hormonů.

Další možností je operace (nedoporučuje se často, protože hrozí riziko poškození funkce hlasivek).

Pro potlačení úzkostí a třesu se podávají beta blokátory.

Pokud se nadměrná fce štítné žlázy neléčí, mohou se vyvinou kompliakce jako osteoporóza, srdeční selhání, srdeční infarkt či mrtvice.

Při snížené funkci štítné žlázy se podávají tablety tyroxinu (syntetický hormon štítné žlázy). Pacient je sledován a krevní testy se provádějí k vyladění správného dávkování.

Velmi důležité je sledovat ženy s nemocí štítné žlázy v těhotenství, aby se předešlo poškozením růstu a duševního vývoje u dětí, k nimž dochází v důsledku nedostatku tyroxinu během fetálního a časného neonatálního života. Při zjištění problému se musejí u matky vyladit hladiny T3 a T4.

Celostní pohled na nemoci štítné žlázy je velmi komplikovaný a rozhodně se nevejde do tohoto jednoho rámečku. Jednoznačně se jedná o civilizační onemocnění, které je ovlivněno mnoha aspekty našeho počínání.

Zde nejsem schopna dávat nějaké konkrétní rady, ale dobré si uvědomit těchto několik bodů.

  1. Štítná žláza je součástí endokrinního systému, který je jedním ze 4 hlavních regulačních mechanismů v těle. Pro ovlivnění jednoho, je nutné vyladit i ty další. Více v tomto článku - Jak vyladit náš hudební nástroj. Vše do sebe zapadá.
  2. Celý endokrinní systém ovlivňuje i to, co si dáváme na pokožku. V moderní kosmetice najdete přídatné látky, které jsou tzv. hormonálními disruptory (látky, které zasahují do normálních funkcí endokrinního systému). Čtěte tedy složení a vyhýbejte se látkám, jako je methylparaben, butylparaben apod. Tyto látky jsou také v plastech, čisticích prostředcích, prostředcích na zahradu apod. Velkými hormonálními disruptory jsou herbicidy, pesticidy apod. Řešte tedy i to, co stříkáte na zahradu. ČTĚTE SLOŽENÍ všeho, čím se obklopujete. Kosmetika dle našeho gusta - kosmetika.
  3. Jedním z regulačních systémů je CNS (centrální nervová soustava). Ta funkci štítné žlázy ovlivňuje opravdu výrazně. Je to to, jak se cítíte, co prožíváte a proč z toho vzniká zrovna nemoc ŠŽ. Dalo by se to nazvat jako duchovní příčina nemoci. Nemoci ŠŽ postihují častěji ženy než muže. Ženy totiž mají tendence více zadržovat své pocity a pro klid v rodině raději neřeknou, co si myslí. Tyto nevyřčené emoce vedou k uzavření krku. Já tady vždy sáhnu po knížce Louise L. Hay - Uzdrav své tělo. U snížené fce ŠŽ uvádí jako duchovní příčinu pocit beznaděje, únavy, ponižování a lpění na různých věcech. U zvýšené fce ŠŽ uvádí vztek z toho, že byl dotyčný někde vynechán, neustálé se honění za výsledky, posedlost aktivitou (vše zařídí, vyřeší, zorganizují). Je tam i určitý pocit oběti (obětovat se pro rodinu, manžela), ale nepřichází od nich ocenění. Na této složce je potřeba zapracovat úplně nejvíce.
  4. Ať se jedná o hyper či hypo thyreozu, tak vždy je potřeba obnovit proudění. Jak si tohle přeberete je na vás. Většinou si to velmi dobře uvědomujeme.

Zde nemohu dát vůbec žádnou konkrétní radu, protože u nemocí ŠŽ je to tak, že co diagnóza, to nějaký příběh. Teprve rozuzlení toho příběhu, povede k uzdravení.

Čím však nikdy neuděláte chybu, je hořčík (ideálně ve formě glycinátu).

image-jana-kubickova

Jana Kubíčková
majitelka