Jahody a meloun - úžasné letní ovoce
Teplo léta a sluníčko nám opět dávají sílu, ale nadměrné horko může poškozovat tekutiny.
Pocení je normální proces, při kterém je udržována vnitřní teplota člověka, čímž chrání tělo před přehřátím. Je přirozené se potit více v teple, při tělesné námaze, při horečce, v nervozitě, zlosti, rozpačitosti nebo při strachu. Nicméně existují stavy, kdy pocení je natolik nadměrné, že to s běžným pocením nemá co dělat.
Vždy je však potřeba odhalit příčinu pocení a tu poté odstranit. Samotným používání antiperspirantů odstraníte pouze nepříjemný pach, ale potit se budete dál, protože příčina může být v hormonálním systému nebo ve špatné skladbě vaší stravy.
Při abnormálním pocení však doporučujeme vyšetření odbornými lékaři, zda se za pocením neskrývá dosud neobjevené závažné onemocnění.
Velice častou příčinou nadměrného pocení v průběhu celého dne je VYČERPÁNÍ ŽIVOTNÍ ČCHI (energie), které souvisí s dlouhodobým oslabením orgánů slinivky-sleziny (společně se žaludkem jsou zdrojem tvorby životní energie z potravy) a plic (u kterých je, podle přístupu tradiční čínské medicíny, známé jejich spojení s kůží a které ovládají otevírání a zavírání kožních pórů). U onemocnění plic (tuberkulóza, zápal plic) dochází k nadměrnému pocení, a to i ve dne a v noci. Energie plic je vlastně to, co reguluje uzavírání a otevírání pórů.
U hodně se potících lidí často nalézám jakousi vnitřní horkost způsobenou konzumací „zahřívajících“ potravin (alkohol, smažená a pečená jídla, kofein, česnek, cibule).
Nalézt příčinu pocení může být poměrně složité.
Trochu jsem se snažila to vysvětlit v tomto videu:
Jana Kubíčková
majitelka