L-karnosin - buněčný ochránce

L-karnosin je taková dlouhověkost v kapsli. Jeho účinek na ochranu buněk se zdá být jedinečný.

L-karnosin je aminokyselina. Tedy konkrétně dipeptid, složený ze svou aminokyselin. Je naprosto přirozenou součástí našeho těla a jeho primárním úkolem je zřejmě chránit před poškozením DNA při dělení buněk.

Jeho účinek bude pravděpodobně mnohem širší, ale to zřejmě ukáže budoucnost jeho zkoumání. Při zkoumání in-vitro (podmínky v laboratoři - "ve skle" se ukazuje, že normální fyziologické koncetrace karnosinu prodlužují život lidských fibroblastů a tím se redukuje projev stárnutí. Máme-li tedy v těle dostatečné koncentrace, náš bunečný věk bude menší, než ten v občance.

Hlavním zdrojem karnosinu je maso, ze kterého se však vstřebává velmi málo, protože jej blokují bílkoviny. Vstřebá se jej kolem 40%. Při podání přímo, v podobě doplňku stravy, je vstřebatelnost mnohem vyšší. Do krve se dostává hned v horních částech tenkého střevy, kdy je pak distribuován přímo do svalů

karnosin 1

Hlavní oblast použití

V rámci platné legislativy nemá L-karnosin povolené žádné zdravotní tvrzení. Chcete-li se více dozvědět o jeho účincích, tak je nutné zapátrat na internetu.

V rámci terapeutické praxe se nejčastěji používá v těchto oblastech:

  • sport a regenerace svalů (podporuje svalovou vitalitu a vytrvalost)
  • diabetes
  • anti-aging
  • svalová onemocnění a slabosti

Koncentrace v těle

Jak již bylo řečeno, l-karnosin se zcela normálně vyskytuje v těle. Na základě testování se je nejvíce přítomen v kosterních svalech, srdci, mozečku a velkém mozku.

Nebyl zjištěn v krevní plasmě, játrech, ledvinách ani plících.